Medya ve İletişim

//Medya ve İletişim
Medya ve İletişim 2018-07-23T15:25:05+00:00

SORULARLA MEDYA VE İLETİŞİM BÖLÜMÜ

Neden Medya ve İletişim Bölümünde okumalıyım?

İletişime giriş, Sosyoloji, Hukuk, Medya Tarihi, Sinema Tarihi, İletişim Kuramları, Tv’de Program Yapımı, TV Gazeteciliği ve Habercilik, İletişim Sosyolojisi, Türk Sineması, Film Yapımı, Film Kuramları dersleri verilecektir.

Medya ve İletişim bölümü mezunları, Medya ve İletişim sektörlerinin hemen her alanında iş bulma imkanına sahipler. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, televizyon kanallarında, gazetelerde, dergilerde, sinema sektöründe, kamu ve özel sektör kuruluşlarının  kurumsal iletişim departmanlarında çalışabilirler.

Çalışma Alanları: Televizyon Yayıncılığı, Radyo Yayıncılığı, İnternet Yayıncılığı, Kurumsal İletişim Merkezleri, Ulusal ve Yerel Gazeteler, Haber Ajansları, Dergi Yayıncılığı, Reklam Ajansları, Sosyal Medya, Yapım Şirketleri, Baskı ve Yayın Kuruluşları, Freelance (Serbest) – Girişimcilik.

Unvanlar: Gazeteci, Haber Muhabiri, TV Habercisi, TV Programcısı, Radyo Programcısı, Sunucu, Spiker, Foto – Muhabir, Kameraman, Görüntü Yönetmeni, Editör, İletişim Danışmanı, Köşe Yazarı, Seslendirmen, Sosyal Medya Uzmanı.

Medya ve İletişim bölümü öğrencisi, öncelikli olarak meraklı olmalıdır. Medya ve İletişim bölümü öğrencisi, yeni bilgiler öğrenmeye açık olmalı. Hukuk, siyaset bilimi, sosyoloji, sosyal bilimler, tarih, ekonomi ve psikoloji gibi diğer bilim alanlarına da ilgi duymalı, iyi bir gözlemleme yeteneği olmalı. Kendi ülkesinde ve dünyada olup biten gelişmeleri çok yakından takip edebilmeli, sinema, televizyon, yeni medya iletişim ve medya alanındaki tüm yenilikleri ve değişimleri de takip etmeleri gerekmektedir. Medya ve İletişim bölümü öğrencilerinin en az 2 yabancı dili çok iyi bir şekilde öğrenmeleri gerekmektedir.

İletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde medya ve iletişim bölümünü okumanın önemi tartışılmazdır.

Bu bölümü neden İbn Haldun Üniversitesinde okumalıyım?

Üniversitemiz sosyal bilimler üniversitesi olduğu için Medya ve İletişim bölümü öğrencileri, diğer tüm bölümlerde çift anadal ve yandal yapabilirler.

Eğitim dili İngilizce’dir.

Medya ve İletişim bölümü, öğrencilerin hem teorik hem de pratik gelişimlerini tamamlamak amacıyla bölüm akademik kadrosuyla doğrudan ve sürekli etkileşim içerisinde olacaktır.

İletişim Fakültesi bünyesinde kurulacak olan Medya Merkezinde, haber yazma atölyesi, kurgu atölyesi, fotoğraf atölyesi vb. daha birçok uygulama birimi ile öğrencilere staj/denetim/uygulama yapma imkanı sunulacaktır.

Belgesel yapımcılığı ile ilgili projeler için ön hazırlık çalışmaları sürdürülmektedir.

Eğitim müfredatımız tarih, kültür ve medeniyet birikimimizi merkeze alan bir perspektif ile oluşturuldu, bu anlamda var olan diğer medeniyet birikimleri de yok sayılmadan evrenselci bir bakış açısıyla program çeşitlendirildi.

Medya ve İletişim bölümü, diğer üniversitelerden farklı olarak belgesel yapımcılığına öncelik verecektir.

Medya ve İletişim bölümünde, multi disipliner yürütülecek olan ulusal ve uluslararası birçok araştırma projesinde öğrenciler deneyim kazanacaklardır.