İktisat Atölyeleri

İktisat Atölyeleri 2018-06-06T15:54:01+00:00

Depresyondayım 🙂 – Prof. Dr. Fuat Erdal

Bu atölyede, “Ekonomiler nasıl krize girer? Ekonomik ve finansal krizlerin belirtileri nelerdir? Durgunluk ne zaman depresyona dönüşür? Kriz sonrası meydana gelen değişiklikler nelerdir? Krizden nasıl çıkılır?” gibi sorulara cevaplar bulacaksınız. Türkiye’den ve dünyadan verilecek tarihi örneklerle, ekonomilerin gidişatı hakkında bilimsel bilgi sahibi olabilecek ve yorumlar yapabileceksiniz.

Dolar Nereye Koşuyor? – Prof. Dr. Fuat Erdal

Bu atölyede, birçok kişinin merak ettiği, “Neden 1 amerikan doları 4.50 TL? Buna kim karar verir? Bu oran, ne zaman düşer, ne zaman yükselir? Döviz, bir yatırım aracı mıdır?” gibi sorulara cevaplar bulacaksınız. Uluslararası ödemeler dengesi bağlamında, döviz kurlarını etkilyen faktörler hakkında bilgi sahibi olabilecek ve böylelikle daha tutarlı yorumlar yapabileceksiniz.

Para, para, para! – Doç. Dr. Rasim Özcan

Taştı kayaydı derken değerli madenler ve nihayetinde altın icad olmuştu. Formu o kadar değişip duruyorki kısaca para dendi. Altını, kağıt olanı takip etti. Sonra plastiğe (kredi kartlarına) geçtik. Şimdide kriptosu çıktı.Adı üstünde kripto! Henüz ne olduğu ne olacağı belli değil ama geliyor. Bitcoin, Litecoin, Ripple, Ethereum derken her yan kripto para doldu. Parayı merak edenler, kağıttan, plastikten kripto paraya nasıl geldik diyenlerle, buradan nereye gideceğiz diyenlerle parayı tartışalım.

Robotlar Gelince İşsiz Mi Kalacağız? – Doç. Dr. Rasim Özcan

Robotların insanların yerini alması! Son zamanların en heyecan verici ve bir o kadarda ürkütücü konusu. Robotlaşma artık hayatımızın bir parçası olmaya başladı ve her geçen gün daha da fazla hayatımıza girmekte. Bu böyle de olmaya devam edecek. Bir takım meslekler yok olurken bir takım yeni meslekler ortaya çıkacak. Mesela çok yakında drone pilotları görmeye başlayacağız. Gelin hep beraber bu önemli konuyu tartışıp robotların bizi işsiz bırakıp bırakmayacağını, hangi mesleklerin ön plana çıkacağını konuşalım.

Rakamları Konuşturma Sanatı – Dr. Öğretim Üyesi Sadullah Yıldırım

Tablolar ve grafikler günümüzde iktisat ilminin çokça kullandığı görsel araçlardandır. Biz iktisatçılar bu tablo ve grafikleri oluşturmak icin rakamları kullanırız çünkü rakamlar ölçmenin ve saymanın olmazsa olmazı olduğu için iktisadi hayata dair bilgiler bize onlar getirirler. Çoğu zaman rakamlar yanıltıcı olabileceği için rakamların getirdiği bilgileri okumak ustalık ister. Bu bağlamda iktisatçılar rakamların getirdiği bilgileri anlamlı kılmak icin çok metod geliştirmişlerdir. Bazıları bu metodları rakamlara doğruyu söyletmek için iktisatçıların kullandığı işkence araçları olarak görürler. İktisatçılar bu metodlarla rakamların getirdiği bilgileri yeniden düzenler anlaşılabilir hale getirir tablo ve grafikler olarak insanların önlerine koyarlar. Tablo ve grafiklere bakmak biraz resimlere bakmaya benzer. Nasıl ki bazen bir resim binlerce kelimenin anlatabileceği şeyi bir anda aydınlığa kavuşturursa, tablo ve grafikler de milyonlarca aktörden ve milyarlarca etkileşimden oluşan karmaşık ekonomik ilişkileri bir anda anlaşılabilir kılarlar. Biz bu atölyede iktisatçıların rakamlarla nasıl oynadıklarını, onlara ne tur iskenceler ettiklerini örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Devletin Mali Deniz mi? – Dr. Öğretim Üyesi Sadullah Yıldırım

Ortak kullanım alanlarıyla ilgili işleri hep başkasının yapmasını bekleriz. Bu tür durumlarda genellikle hiç kimse elini taşın altına koymak istemez. Mesela öğrenci evlerinde mutfak gibi ortak kullanım alanları hep pis ve dağınıktır. Buna karşın özel kullanım alanları daha düzenli ve tertiplidir. Bu durumun devlet ile ne alakası olabilir? Bazı iktisatçılar devletin toplum düzeyindeki ortak kullanım alanlarıyla ilgili işleri (kamusal malları) yapmak için ortaya çıktığını iddia ederler. Biz de bu atölyede kamusal malları neden devletin sunmasının zorunlu olduğunu ve ve kamusal alanda iş yapan devletin kaynaklarının nasıl istismara maruz kalabileceğini iktisatçıların gözüyle açıklamaya çalışacağız.

Neden Bazı Ülkeler Zengin de Bazı Ülkeler Yoksul? – Dr. Öğretim Üyesi Şerife Genç İleri

Lüksemburg’ta yaşayan bir kişinin ortalama yıllık geliri 102 bin 800 dolar iken, bir Burundi vatandaşına yılda ortalama 286 dolar düşmektedir. Ülkeler arasındaki bu gelir uçurumu neden kaynaklanmaktadır? Bir ülkenin daha fazla gelir üretme kapasitesini yani üretkenligini neler etkiler? Teknoloji? Fiziki ve beşeri sermaye stoğu? Kurumsal yapının sağlamlığı? Bu atölyede bu sorulara cevaplar aranacak ve ülkeler arası gelir ve büyüme farklarının sebepleri incelenecektir.

Davranışlarım Piyasayı Nasıl Etkiler? – Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Varlı

Psikolojimiz yatırımlarımızı etkiler mi? Sosyal mühendislik kavramı ekonomi için de geçerli mi? Borsalarda kadınlar mı erkekler mi daha fazla kazanıyor? Hz. Süleyman davranışsal bilimi nasıl kullandı? Bunlar ve bunlara benzer sorulara davranışsal ekonomi alanından çeşitli cevapların aranacağı bu atölyede; insanların, şirketlerin ve devletlerin ekonomi ile alakalı kararları verirken ekonomi dışındaki faktörlerden nasıl etkilendiğini anlamaya çalışacağız.