İşletme Atölyeleri

İşletme Atölyeleri 2018-06-04T23:50:56+00:00

Şampiyonlar Ligine Nasıl Çıkılır? – Prof. Dr. Ekrem Tatoğlu

Zirveye ulaşmak; öncesinde yoğun bir hazırlığı, sabırlı ve azimli olmayı, geleceği planlamayı ve iyi bir liderin önderliğinde ilerlemeyi gerektirir. Şampiyonlar Ligi’nde istikrarlı bir seyir izleyen Barcelona, Real Madrid, Bayern Munich gibi takımlara baktığınızda, başarılarının arkasında uzun vadeli bir planın, güçlü bir kurumsal yapının ve vizyoner bir bakış açısının olduğunu görürsünüz. Uluslararası şirketler de tıpkı böyledir. Lokal boyutta ateşledikleri fitili, uzun vadeli yatırımlar yaparak, üretim, satış, pazarlama ve insan kaynakları politikalarını dünyayı kapsayacak şekilde yapılandırarak ve kurumlarını sürdürülebilir kılacak politikalar takip ederek global boyutta bir meşaleye dönüştürürler.

Deplasmanda 3 Puan: Küresel Rekabet – Prof. Dr. Ekrem Tatoğlu

Tüm spor dallarında yapılan müsabakalarda favori ev sahibi takımlardır. Ama şampiyonluğu getiren, takımların deplasmanda aldıkları puanlardır. Deplasmanda puan alabilmek için ise dış sahanın yapısal özelliklerini, seyircisini ve kültürel farklılıklarını iyi bilmek gerekir. Benzer şekilde, şirketlerin uluslararası alanda başarılı olabilmeleri ve diğer firmalarla rekabet edebilmeleri için iş yapacakları coğrafyayı, onun tarihi ve kültürel özelliklerini, ülke halkının tercihlerini iyi bilmeleri, farklılıkları kendi iş yapış biçimlerine entegre etmeleri gerekmektedir. Bunu başarabilen şirketler küresel şampiyonluğun tadını çıkarak, başaramayanlar ise yerel şampiyonluklar ile yetineceklerdir. Üç Puan için çalışmaya ve Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmaya hazır mısınız?

Borsa: Yatırım mı Oyun mu? – Prof. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz

Borsa, büyümeyi ve kurumsallaşmayı hedefleyen şirketlerin sermaye ile buluştuğu, yatırımcıların ise birikimlerini şirket ortaklığına dönüştürerek bir anlamda kara/zarara ortak olduğu gerçek bir yatırım platformudur. Bu platformu yeşil çuhalı masalardaki oyun alanları ile karşılaştırmak ve karıştırmak ülke ekonomisine, sürdürülebilir kalkınmaya ve şirketlerin markalaşmalarına yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Yatırımlarınıza Borsayı kullanarak yön vermeye ne dersiniz?

Çöpteki Servet – Dr. Öğretim Üyesi Ali Osman Kuşakçı

Birkaç yıl önce izlediğim bir belgeselde elindeki mıktanıs ile Dünya’nın tam ortasına boca edilmiş elektronik atıklar arasında dolaşan 4 yaşında bir çocuğun hikayesi canımı çok fena yakmıştı. Çöpte neler var ve doğru şekilde geri kazanabilir miyiz? Dünya ne yapıyor? Ülkemiz ne durumda? Gelin birlikte bir göz atalım.

Lider Olunur mu Doğulur mu? – Dr. Öğretim Üyesi Sümeyye Kuşakçı

Doğuştan getirdiğimiz özellikler mi bizi lider yapar, yoksa liderlik öğrenilebilir mi? Elzem olan cesaret, zekâ, dürüstlük, özgüven gibi karakter özellikleri midir? Bilinçli bir şekilde takip edilen davranış kalıpları mı? Belki de her şey bir tesadüften ibarettir, lider olmak kaderdir. Dünyanın evrende tek olmadığını öğrendiğinde, ben birini bile tamamen fethedemedim diyen İskender, Cahiliye toplumunu bir medeniyet çekirdeğine dönüştüren Hz. Muhammed, Çocukluğunda her gece, İstanbul surlarında gezindiğini düşleyen Fatih, Hırslarıyla bir toplumu felakete, dünyayı savaşa sürükleyen Hitler… İnsanlık tarihine yön vermiş bu insanların ortak özellikleri var mı, varsa nelerdir?

Para Biriktirmek mi İnsan Biriktirmek mi? – Dr. Öğretim Üyesi Nihat Gümüş

Bu atölye çalışmasında modern ekonomideki tasarruf, tüketim, servet, birikim, yatırım, getiri ve refah gibi kavramlar tartışmaya açılacaktır. Bu çerçevede modern ekonomi düşüncesinin insan olgusuna bakış açısı medeniyetimizin kâmil insana ilişkin önermeleri ile karşılaştırmalı bir şekilde ele alınarak aradaki farklar ortaya konulacaktır. Ekonomik davranışlarını fayda maksimizasyonuna dayalı, bencil dürtülerle alan insan mı yoksa erdem ve değer odaklı hareket eden insan mı? Çalışmada insana ilişkin bu iki temel zıtlığın ne tür bir ekonomik ve sosyal sistem içerisinde, hangi kurum ve araçlarla kişi ve toplum için en uygun sonuç elde edilecek şekilde çözümlenebileceğine ilişkin kimi soruları ele alınacaktır.

Kazan Doğurur mu? – Dr. Öğretim Üyesi Nihat Gümüş

Ekonomide gerçekleşen kredili işlemlerde faizin başat bir rol oynamaya başlaması nispeten yeni bir olgudur. Tarih boyunca birçok medeniyetçe kerih olarak görülen faizli işlemler son 400 yıl içerisinde modern ekonomik sistemlerin en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu atölye çalışmasının amacı faiz kavramına farklı bir bakış açısı getirerek, faizin meşruiyetini tartışmaktır. Bu minvalde faizli uygulamaların istisna olduğu bir ekonomik sistemin var olup olamayacağı, böyle bir ekonomik sistemde var olması gereken kurumsal yapılar ve hukuki alt yapı gibi konular ele alınacaktır.

Bir Fikrim Var, Ne Yapmalıyım? – Dr. Öğretim Üyesi Çetin Ali Dönmez

İş fikri önemlidir, özellikle iyi bir gözlemciyseniz. Öncelikle kendinizi ciddiye alın, “bu fikir zaten şimdiye kadar başkalarının da aklına gelmiştir” diye düşünmeyin, bazen gerçekten ilk fark eden siz olabilirsiniz. İş fikirlerinizi aklına, muhakemesine güvendiğiniz yakın arkadaşlarınızla tartışın, gelen eleştirileri ve destekleyen argümanları, yapılan katkıları, not alın üzerinde düşünün. İş fikriniz ne tür bir problemi çözüyor, mevcut durumdaki alternatiflerine göre ne üstünlüğü var, kullanıcılara, tüketicilere ne tür kolaylıklar sağlıyor, maliyet avantajı getiriyor mu, kopyalanması ne kadar kolay, ne kadar zor, iyice değerlendirin, fikrinize aşık olmayın.

Haydi Kendi Sanal Paramızı Yapalım – Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Kaplan

Günümüz dijital dünyasının en önemli gelişmelerinden biri de ekonomi alanındaki uygulamalar olmuştur. Dijital ekonominin popüler konularından birisi de kripto paralardır. Bu atölyemizde kendi kripto paramızı nasıl yapacağımıza dair bilgiler öğrenip, ders içerisinde uygulamalı olarak bir kripto paranın kodlanması, üretilmesi ve lansmanının yapılmasını gerçekleştireceğiz. Kripto paramızın isminin verilmesi, kaç adet üretileceğinin, nasıl bir algoritma kullanacağımızın, paranın kullanım alanının tespiti gibi çalışmaları yaptıktan sonra, bilgisayar ortamında canlı olarak kripto paramızı kullanıma açacağız.